2019 İçin En İyi WhatsApp İpuçları

Facebook tarafından 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında edinilen popüler mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, düzenli olarak yeni özellikler ekliyor. Ocak 2019 itibariyle, WhatsApp günde 60 milyar mesaj gönderen ayda 1,5 milyar kullanıcıya ulaşıyordu.

WhatsApp basit ve basit bir anlık mesajlaşma uygulaması gibi görünse de, çok sayıda ilginç ve karmaşık özelliklere sahiptir. İşte bilmeniz gereken 32 WhatsApp ipuçları ve püf noktaları:

1.) Sohbetleri Yedekleme (Telefonları Değiştirdiğinizde Yardımcı Olur)

WhatsApp, sohbetlerinizi ve ortamlarınızı bir bulut depolama hizmeti kullanarak yedeklemenizi sağlar, böylece aygıtları değiştirdiğinizde içeriği tekrar geri yükleyebilirsiniz. Bunu, her gün, her hafta veya her ay otomatik olarak yedeklenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu özellik Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Yedekleme> Otomatik Yedekleme altında bulunabilir  . WhatsApp, iOS’de iCloud’da ve Android’de Google Drive’da yedekler.

WhatsApp sohbetleriniz ve ortamlarınız yedeklendikten sonra, WhatsApp’ı yeniden yükledikten sonra tekrar geri yükleyebilirsiniz. Bu özellikle yeni bir cihaz aldığınızda kullanışlıdır.
İyi bir uygulama olarak yapmanızı önerdiğim şey, aldığınız önemli fotoğrafların ve videoların Google Foto veya Facebook gibi üçüncü taraf bir medya depolama hizmetine de yedeklenmesini sağlamaktır.

2.) Mesajlarınızı Kimlerin Okuduğunu Kontrol Edin

Mesajınızı kimin okuduğunu görmek istiyorsanız, mesajın bilgi panelini açarak bunu yapabilirsiniz. İOS’ta, parmağınızı mesaja koyarak hızlıca yukarı çekebilir ve ardından sağdan sola kaydırın veya mesaja bastırın ve Bilgi üzerine dokunun . Ve Android’de, gönderilen mesaja dokunup basılı tutabilir ve bilgi simgesine dokunabilir veya Menü düğmesi> Bilgi seçeneğine dokunmanız gerekebilir .

3.) Depolama Alanını Temizle

WhatsApp, Ayarlar> Veri ve Depolama Kullanımı> Depolama Kullanımı seçeneğine giderek, bireysel ve grup sohbeti için ne kadar depolama alanı kullanıldığını görmenize olanak tanır  . Cihazınızdaki depolama alanı azalıyorsa, önemli fotoğraflarınızı ve videolarınızı WhatsApp’ta silmeden önce Google Foto, iCloud veya Amazon Fotoları gibi bir servise yedeklemenizi öneririm.

4.) Uyarıları Özelleştir

WhatsApp’taki her sohbet görüşmesi için uyarı seslerini özelleştirebilirsiniz. Bu, her bir mesajın hangi konuşmadan geldiğini ayırt etmenize yardımcı olabilir. Bunu, sohbet penceresinin adına dokunarak ve ardından Özel Ton’adokunarak ayarlayabilirsiniz . Ardından o grup veya bireysel sohbet için istediğiniz sesi seçin.

5.) Ayrılma Grupları Olmadan WhatsApp Declutter

WhatsApp uygulamasını temiz tutmanın en iyi yollarından biri etkin olmayan sohbet gruplarını arşivlemektir. Bu özellik, sohbet gruplarını gerçekten terk etmeden gizlemenizi sağlar. Bunu, bir sohbet grubunu sağdan sola kaydırarak ve ardından iOS’ta Arşivle öğesine dokunarak yapabilirsiniz . Android için, Sohbetler ekranına gitmeniz, gizlemek istediğiniz sohbet penceresine dokunup basılı tutmanız ve ardından üst çubuktaki Arşivsimgesine dokunmanız gerekir . 

6.) Göndermeden Önce Fotoğrafları ve Videoları Düzenleyin

WhatsApp’ta fotoğraf ve video göndermeden önce, bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Bir fotoğrafı göndermeden önce, bir doodle aracıyla kırpabilir, çıkartmalar ekleyebilir, metin yazabilir ve çizebilirsiniz. Ayrıca videolarla uzunluğu kırpabilir, çıkartma ekleyebilir, metin ekleyebilir ve üzerine bir doodle aracıyla çizebilirsiniz.

Bu, rehberinize göndermeden önce, fotoğraf makinesi rulosundan seçtiğiniz fotoğrafın ve videonun sağ üstündeki düzenleme simgelerine dokunarak ayarlanabilir.

7.) Sohbetleri Dışa Aktarma

Bir sohbet görüşmesini e-postanıza veya bilgisayarınıza aktarmak isterseniz, Sohbeti Dışa Aktar özelliğini kullanarak bunu yapabilirsiniz. Bu , sohbetin en üstündeki konuşmanın adına dokunarak sohbetteki Grup Bilgisine veya İletişim Bilgisine giderek bulunabilir .

Daha sonra Sola Doğru Sohbeti Dışa Aktar üzerine dokunun . Daha sonra Medya eklemek veya Medya Olmadan vermek isteyip istemediğiniz sorulacaktır . Not: Medya takmak daha büyük bir sohbet arşivi oluşturur.

Seçiminizi yaptıktan sonra, zip dosyasını nereye göndereceğiniz sorulacaktır. Bu zip dosyası, konuşmanın bir metin dosyasıyla birlikte verdiğiniz medyayı içerecektir.

8.) Favori Özel Mesajlar

WhatsApp, mesajları sık kullanılanlar olarak eklemenizi sağlar. Bunu bir mesaja basarak ve yıldız simgesine dokunarak yapabilirsiniz. Bir grupta veya bireysel bir sohbette belirli bir mesajı sık kullandığınızda , en üstteki sohbete ve ardından Yıldızlı Mesajlar’a giderek Grup Bilgisi bölümüne giderek tekrar bulabilirsiniz . Birisi size adresleri veya yapılacaklar listesi gibi ilgili bilgileri gönderdiğinde bu özelliği kullanmanızı öneririm.

9.)  Mesajları Biçimlendirme

Metninizin bölümlerini kalın, italik ve üstü çizili kullanarak vurgulayabilirsiniz, ancak bunu nasıl yaptığınız açık değildir. Bu seçeneklerin her birini nasıl yaptığınız:

Kalın – Metnin bir kısmını koyu olarak yapmak için, metnin başında ve sonunda bir yıldız işareti gerektirir (* example *).

İtalik – Metnin bir kısmını italik yapmak için, metnin başında ve sonunda bir alt çizgi olmasını gerektirir (_example_).

Üstü çizili – Metnin bir kısmına vurmak için, metnin başında ve sonunda bir metin gerekir (~ örnek ~).

Mesajlarınızı öne çıkaran bir başka yol, varsayılandan farklı bir yazı tipi kullanmaktır. WhatsApp, bu metnin başına ve sonuna üç mezar sembolü ekleyerek FixedSys fontunu kullanmanıza izin verir (“ “ “ `). Kesme işareti tuşuna uzun basarak mezar vurgu sembolünü bulabilmeniz gerekir.

10.) İletileri İletme

Bir konuşmada ilginç bir fotoğraf veya video alırsanız, içeriği iletmek zorunda kalmamak ve başka bir kişiye ek olarak tekrar göndermek zorunda kalmamak için iletebilirsiniz. Bu, mesaja basıp ileriye dokunarak yapılabilir.

11.) “Oku” Mavi Onay İşaretlerinden Kurtulun

Bir mesaj gönderdiğinizde, yanında onay işaretlerinin olduğunu fark edebilirsiniz. Bir gri onay işareti mesajın gönderildiğini gösterir. İki gri onay işareti gönderilen mesajın alındığını gösterir. Ve iki mavi onay işareti, alıcının mesajı okuduğunu gösterir.

İnsanların mesajlarını okuduğunuzu görmesini istemiyorsanız, bu özelliği Ayarlar> Hesap> Gizlilik> Makbuzları Oku seçeneğine giderek devre dışı bırakabilirsiniz . Ancak, okuma makbuzlarını kapatmak, diğer kullanıcıların okur makbuzlarını görmenizi engelleyecektir.

Bunun için ilginç bir geçici çözüm var . Cihazınızdaki uçak modunu açarsanız, mesajı algılanmadan okuyabilirsiniz. Ardından, WhatsApp uygulamasını tamamen kapattığınızdan ve uçak modunu tekrar kapattığınızdan emin olun. Bu, mavi onay işaretlerinin gönderenin cihazında görünmesini engellemelidir.

12.) Veri Kullanımının Sınırlandırılması

WhatsApp ile telefon planınız üzerinden ne kadar veri kullandığınızı koruyabilirsiniz. Bu, size çok fazla fotoğraf ve video gönderen kişiniz varsa özellikle yararlı olabilir.

Bu özelliği Ayarlar> Veri ve Depolama Kullanımı altında bulabilirsiniz . Buradan Wi-Fi , Wi-Fi ve Hücresel veya Asla yoluyla fotoğraf, ses, video ve belge indirmeye karar verebilirsiniz .

13.) Konum Paylaşma

WhatsApp, gerçek zamanlı konumunuzu kullanıcılarla paylaşmanıza izin verir veya geçerli konumunuzu hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz. Bunu, görüşmedeki + simgesine dokunarak yapabilirsiniz ve ardından Konumüzerine dokunun . Ardından, Canlı Konumunuzu veya Geçerli Konumunuzupaylaşmaya karar verebilirsiniz .

Mevcut Konum size aşina olmayan kalabalık bir yerde ya da bir alanda olduğunda özellik kullanışlı gelebilir. Mesela, geçen sene bir futbol maçında yüzlerce kanopi bulunan bir bölgede tailgating yaparken Mevcut Konumumu bir arkadaşımla paylaşmıştım . Arkadaşım, gönderdiği yere nerede olduğunu göstererek beni hızlıca bulabildi.

Ve Canlı Yer özelliği 15 dakika, 1 saat veya 8 saat boyunca gerçek zamanlı konumunuzu paylaşmanıza olanak tanır. Bu, arkadaşlarınızla tanışmak için seyahat ederken konumunuzu izlemelerini kolaylaştırır.

14.) Sesli ve Görüntülü Arama Yap

WhatsApp’taki en iyi özelliklerden biri, uygulamayla sesli ve görüntülü görüşme yapabilme özelliğidir. Bu, dünyadaki aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantıda kalmanızı kolaylaştırır. Bu yılın başlarında, Facebook ayrıca grup görüntülü aramanın yakında WhatsApp’a geleceğini açıkladı.

Arama yaparken Düşük Veri Kullanımı özelliğini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu, hücresel veri bağlantısı sırasında WhatsApp araması sırasında kullanılan veri miktarını azaltmanızı sağlar. Bu ayar Ayarlar> Veri ve Depolama Kullanımı> Arama Ayarları altında bulunabilir .

15.) Okunmadı Olarak İşaretle

15.) Okunmadı Olarak İşaretle

WhatsApp – Okunmadı Olarak İşaretle

Bir sohbet dizisini okunmamış olarak işaretleme, şu anda çok meşgul olmanız durumunda daha sonra cevap vermenizi hatırlatmanın harika bir yoludur. Bir sohbete uzun basarak, sohbeti okunmadı olarak işaretleyebilir  ve Okunmadı Olarak İşaretle üzerine dokunun . İOS’ta, sohbeti soldan sağa kaydırarak ve Okunmadı simgesine dokunarak da sohbeti okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz.

16.) Konuşmaları Susturmak

WhatsApp – Sessize Al

Belirli grup sohbetlerinden gelen mesajların geçici olarak açılmasını önlemek istiyorsanız, konuşmayı susturarak bunu yapabilirsiniz. Bunu ayarlamak için, Grup Bilgisini (grup sohbeti) veya İletişim Bilgisini (bireysel sohbeti) açmak için grup adına veya en üstteki bireysel sohbete dokunun . Ardından Sesi Kapat üzerine dokunun ve sekiz saat, bir hafta veya bir yıl seçin.

17.) Konuşmaları Sabitlemek

WhatsApp üzerinde sabitleme

Aynı anda birçok aktif görüşmeniz varsa, en önemlilerinden en üste gitmenizi tavsiye ederim. Bir sohbeti soldan sağa kaydırırsanız, sohbeti sabitlemek için bir seçenek göreceksiniz. Veya bazı Android cihazlarda, sohbete uzun basmanız ve pin simgesine dokunmanız gerekebilir. 

18.) Medyanın Film Rulonuza Kaydetmesini Önleyin

WhatsApp – Kamera Rulosuna Kaydetme

Varsayılan olarak, WhatsApp Aldığınız medyayı Film Rulonuza kaydedecektir. Bu, Film Rulonuzu ve kullandığınız fotoğraf saklama servisini karıştırmaya neden olabilir. Daha sonra, bunun olmasını önlemek için gitmek istiyorsanız , Ayarlar> Sohbetler> açıp kapatmak Rulosu’na Kaydet(iOS) ya da   Ayarlar> Sohbet ayarları> Medya otomatik olarak indirilmesini (Android).

19.) Gruptaki Medyayı, Bağlantıları ve Belgeleri Hızlıca Bulma

WhatsApp – Medya, bağlantılar ve dokümanlar

WhatsApp’taki en az öne çıkan özelliklerden biri, sohbet geçmişinde medyayı, bağlantıları ve belgeleri hızla bulma yeteneğidir. Bunu sohbet penceresinin adına dokunarak Grup Bilgisi bölümüne giderek hızlıca bulabilirsiniz ve ardından Medya, Bağlantılar ve Belgeler üzerine dokunun . Medya bölümü size sohbette gönderilen fotoğrafları ve videoları gösterir, bağlantılar bölümü sohbette gönderilen tüm köprüleri gösterir ve Dokümanlar bölümünde PDF’ler ve gönderilen diğer belgeler bulunur.

20.) Çabuk Mesajları Gönder

WhatsApp’taki mesajları silin

WhatsApp , Ekim 2017’de mesajları “gönderme” özelliğini ortaya koydu . Bir mesajı “gönderme” işleminden sonra, alıcı “bu mesaj silindi” yazan bir mesaj görecektir. “Gönder” özelliği normal mesajlar ve ekler gibi çalışır. fotoğraflar, videolar, sesli mesajlar, GIF’ler vb.

WhatsApp’ta bir mesajı “göndermek” için, gönderdiğiniz mesajı aşağı bastırın ve “Sil” düğmesini seçin. Daha sonra , Benim için mi silmek istediğinizi  veya Herkes için mi silmek istediğinizi soracaksınız . Herkes için sildiğinizde, mesaj o sohbet grubunun mesaj beslemesinden kaldırılır (henüz okumayan kişiler için). Ayrıca, mesaj bu mesajı alan cihazların Bildirim Merkezi / Kilit Ekranından da kaldırılacaktır. Beni Sil  seçeneğine sadece sadece cihazınızdan kaldırır.

21.) “Son Görülen” Zamanı Kaldır

WhatsApp – Son Görülen

Biri profilinizi açarsa veya biriyle bire bir sohbet ediyorsanız, WhatsApp’ı en son açtığınızda görebilirler. Bu özellik “en son görülen” olarak bilinir.  Bu özelliği, Ayarlar> Hesap> Gizlilik> Son Görme bölümüne giderek kapatabilirsiniz . Bu özelliği devre dışı bırakmak, diğer kullanıcıların ne zaman “en son ne zaman” gördüklerini görmenizi de önler.

22.) Özel Mesajlara Cevap Ver

WhatsApp’ta Yanıtlama

Bir görüşmedeki belirli mesajları yanıtlamak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu, bu mesajı bastırıp yanıtla üzerine tıklamaktır. Bu, sohbet içindeki kişilere, önce o iletiye bağlantı kurarak ve sonra cevabınızı göstererek belirli bir iletiyi ele aldığınızı gösterir.

23.)  Sohbet Kısayollarını Ana Ekrana Kaydetme (Yalnızca Android)

Bir Android cihazınız varsa, Giriş ekranındaki konuşmalara kısayolları kaydedebilirsiniz. Bu, sohbete basıp Sohbet Kısayolu Ekle seçeneğinedokunarak ayarlanabilir . Bu, konuşma başlığına ve fotoğrafına sahip ana ekrana bir simge ekler.

24.) GIF Gönderme

WhatsApp’ta GIF arama özelliği

WhatsApp’a GIF göndermek için, konuşma alanının yanındaki + simgesine dokunun. Ardından Fotoğraf ve Video Kütüphanesi üzerine dokunun ve sol altta bir GIF arama seçeneği göreceksiniz. Oradan, sohbete eklemek için Tenor kullanarak GIF’ler arayabilirsiniz. Veya Giphy gibi bir dosyayı kopyalayıp yapıştırmak için ayrı bir GIF uygulaması kullanabilirsiniz. Şahsen,  WhatsApp’a kopyalayıp yapıştırmak için kullanabileceğiniz GIF (Google’ın klavye uygulaması) ve SwiftKey (Microsoft’un klavye uygulaması) gibi klavye uygulamalarını kullanıyorum.

25.) Hands-Free Mesajları Gönder

Siri ile bir WhatsApp mesajı gönderin

Yazmak zorunda kalmadan WhatsApp’a mesaj göndermek için iOS’ta Siri ve Android’de Google Assistant gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu dijital asistanları mobil cihazınızda etkinleştirdiğinizde, “WhatsApp ile ilgili bir mesaj gönderin” diyebilirsiniz. O zaman Siri veya Google Asistan, mesajı kime göndermek istediğinizi soracaktır.

Ayrıca dijital asistanınızın son mesajınızı yüksek sesle okumasını da sağlayabilirsiniz. Bu “Hey Siri” veya “Tamam Google” diyerek ve ardından “Son WhatsApp mesajımı oku” komutuyla yapılabilir.

26.) Aynı Mesajı Birden Çok Kişiye Gönder

WhatsApp – Yayın Listeleri

Aynı mesajı aynı anda birden fazla kişiye gönderebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu, özellikle aynı fotoğrafı veya videoyu, birden fazla kişiye ayrı ayrı eklemek zorunda kalmadan birkaç kişiye göndermek isterseniz yararlı olabilir. Bunu, üst kısımdaki Yayın Listeleri seçeneğine dokunarak yapabilirsiniz. Sonra bir “Yeni Grup” oluşturun.

Oradan, hangi kişilerin mesajlarınızı bir Yayın Listesi’nde göndermek istediğine karar verebilirsiniz. Bu özellik, BCC seçeneğiyle e-posta gönderimi ile karşılaştırılabilir.

27.) Sesli Mesaj Gönderme

WhatsApp – Mikrofon

WhatsApp mesajlarınıza biraz kişilik eklemek istiyorsanız sesli mesaj göndermeyi düşünebilirsiniz. Bu, konuşma kutusunun yanındaki mikrofon simgesine dokunarak ve göndermek istediğiniz içeriği kaydederek yapılabilir. Bu özellik, söylediklerini kaydedecek ve daha sonra rehberine gönderecektir.

28.) 24 Saatliğine “Durum” Paylaşımı

WhatsApp – Durum

Yaklaşık bir yıl önce, WhatsApp “Durum” özelliğinin 175 milyondan fazla kullanıcısına sahip olduğunu söyledi. WhatsApp Durumu, kullanıcıların fotoğraf, video ve metin durum mesajlarını 24 saatlik bir süre boyunca paylaşmalarına izin veren bir özelliktir ve sonra kaybolur. Snapchat, geçici hikaye kavramını başlangıçta popüler hale getirdiği için bilinir ve daha sonra Facebook aynı özelliği Instagram, WhatsApp, Messenger ve ana Facebook uygulamasına uygular.

Bir WhatsApp Durumu oluşturmak için Durum düğmesine ve ardından “Durumuma ekle” (iOS) veya “Durumum” (Android) üzerine dokunun. Bir fotoğraf, video veya metin eklediğinizde, kullanıcıların görmesi için Durum slayt gösterinize 24 saat boyunca yerleştirilir. Durumunuzun gizliliğini kontrol etmek için, Ayarlar> Gizlilik> Durum’a gidin . Durum içeriğinize bakan kişilerin adlarını gösteren göz simgesine – ve ardından çöp kutusu simgesine dokunarak bir durumu silebilirsiniz.

29.) Kullanıcıları Grup Sohbetlerinde Etiketleme

WhatsApp – Kullanıcıları Etiketleme

Bir kullanıcının grup sohbetinde dikkatini çekmek istiyorsanız, o kişiyi etiketleyebilirsiniz. Bu, bir konuşma yazarken @ sembolünü yazarak yapılabilir. Bu kullanıcıya, konuşmayı sessize alsalar bile etiketlendiği bildirilecektir. Not: Etiketlediğiniz kullanıcının, etiketlediğiniz grup sohbetinde olması gerekir.

30.) Önizlemeleri Kapat

WhatsApp – Bildirim Önizlemeleri

WhatsApp hakkında bir mesaj aldığınızda, mesaj bildiriminin Kilit Ekranında veya Bildirim Merkezinde ne gönderildiğinin bir önizlemesini gösterdiğini fark edeceksiniz. Bu ayarı Etkinleştir ve devre dışı bırakarak Ayarlar> Bildirimler> Önizlemeyi Göster özelliğini devre dışı bırakarak gidebilirsiniz .

31.) İki Adımlı Doğrulama

WhatsApp – İki Adımlı Doğrulama

İki aşamalı doğrulama özelliği, WhatsApp’a ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. İki adımlı doğrulama, telefon numaranızı tekrar WhatsApp’a kaydederken 6 basamaklı bir PIN numarası oluşturmanızı gerektirir. Bu numarayı kaybetmemek konusunda çok dikkatli olmalısınız, çünkü kaybederseniz hesabınızdan kilitlenebilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirmek için, Ayarlar> Hesap> İki Adımlı Doğrulama> Etkinleştir seçeneğine gidin.

32.) Web Ve Masaüstü İçin WhatsApp

Web için WhatsAppNABER

Bilgisayarınızı WhatsApp ile iletişim kurmak için kullanmayı tercih ediyorsanız , Windows ve Mac’te masaüstü için WhatsApp’ı indirerekyapabilirsiniz . WhatsApp’ın masaüstü sürümünü indirdikten sonra, kimliğinizi doğrulamak için mobil cihazınızdan bir QR kodu taramanız istenecektir.

Şu an itibariyle, WhatsApp, iPad gibi tabletlerde kullanılamıyor. Bununla birlikte, tabletinizde Web tarayıcısını açıp web.whatsapp.com adresinegiderek WhatsApp’ı tabletlerde kullanabilirsiniz . Ardından yukarıda belirtilen adımları izleyin. Tabletinizle WhatsApp hesabınıza giriş yapmanızı sağlayan üçüncü taraf uygulamaları da vardır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*